"Kertmagyarország felé", a földbeállt terv
Kertilégy blog. Miért kertilégy? Mert legyen mindenki újra „kerti ember”, légy kerti! Kerti légy!- és a légy mint állat, bár nem mindig szimpatikus, mindenhol ott van, mindent lát, és észrevesz…
Somogyi Imre (született 1902.) kertész és népi tanító víziója volt, hogy a kertműveléssel az ország szegényebb rétegei is felemelhetők. Meg úgy általában az egész ország... E témában jelent meg a könyve: Kertmagyarország felé címmel… Ehhez képest, ha ma nem lennének boltok, éhen halnánk. Hát Imre nem teljesen erre gondolt száz évvel ezelőtt. De miért ez a visszafejlődés???
Hirdette, hogy előbb meg kell tanulni az embereknek az önellátást és ha ez működik, akkor csak egy lépés innen az árutermelés. Hazánknak minden adottsága megvolt és részben még van is ahhoz, hogy ez a vízió valósággá válhatott volna, ehelyett eljutottunk oda, hogy gyakorlatilag megszűnt az emberek élelmiszer-önrendelkezése.
Ha van a boltban élelem és van rá pénz is akkor van mit enni, ha nincs, akkor jöhet az éhezés. Míg a 60-70-80-as években mindenkinek volt legalább egy kis konyhakertje, amiből ha akadozott, vagy valamiért megszűnt volna a bolti ellátás, hetekig, a befőzött tartósított alapanyagokból hónapokig megoldhatta a család élelmezését. Ha ma, 2023-ban megszűnne valamiért a bolti élelmiszer ellátás, pár nap alatt sokan éhezni kezdenének.
Valóban kényelmesebb a boltban megvenni mindent, bár nem mindig tudjuk így mit is eszünk valójában. De ennyire nem kellett volna elhagyni magunkat, hiszen mára oda jutottunk, hogy évtizedek óta nem termel az emberek többsége, megszűntek a családellátó kertek, mert a boltban olcsó volt a zöldség és gyümölcs. Hát most már nem az. Csak már nem tudunk kertészkedni, mert egy-két nemzedék kimaradt ebből, tehát vehetjük a drágát.
A magyar árutermelő kertészekre sincs jó világ, a magas közterhek és inputanyag árak mellett egyre inkább versenyképtelenek vagyunk a szomszédos országok kertészeivel szemben, tehát a magyar árunak magas a költsége, nem kell, helyette jön a külföldi, ami olcsóbban előállított, de mire a vásárlókhoz ér annak is izmos lesz az ára.
Miért jutottunk ide? Hazánkban világrekorder: 27 százalékos az ÁFA. (Ebből mondjuk virágozhatna is az ország), de a lényeg, hogy az elmúlt körülbelül 30 évben az lett a cél, hogy az embereket leszoktassák az otthoni zöldség-, és gyümölcstermesztésről.
Viszonylag könnyű belátni, hogy miért történik ez. Ha az élelmiszereinket a boltban vesszük meg, akkor azokon 27 százalék az ÁFA. Ha mi termeljük meg családellátó kiskertünkben ennek egy részét, akkor nincs áruforgalom, abból az államnak nincs ÁFA bevétele. Gondoljunk csak bele, ha egy család évi egymillió forint nettó értékben vesz zöldséget, gyümölcsöt, húst, és más élelmiszereket, azon 270 000 Ft az ÁFA. Tehát óriási adókiesés történne még akkor is, ha mindenki csak az elfogyasztott élelmének a 25-30 százalékát termelné, és nem vásárolná.
Hát így jártunk mi, és így nem valósult meg Somogyi Imre Kertmagyarországa…